هر آنچه درباره صندلی خودرو که باید بدانیم!

صندلی خودرو یکی از مهمترین قطعات یدکی به شمار می‌رود که استفاده از انواع آن می‌تواند راحتی بسیاری را به ارمغان آورد. صندلی یکی از مهمترین قطعات به کار رفته در خودرو است که همواره با تغییر مدل خودرو، صندلی‌های خودرو نیز درحال تغییر است. صندلی‌های به کار رفته در خودروهای اولیه بسیار سخت و سنگین بودند اما گذر زمان نه تنها شکل خودرو بلکه شکل صندلی خودروها را نیز تغییر داد به شکلی که صندلی خودرو تحت تاثیر مد قرار گرفت و طراحی آن براساس ترند روز انجام می‌شود.

صندلی خودرو در گذشته بیشتر نقش کاربردی داشت و مسئله ارگونومی در آن نادیده گرفته می‌شد، همین عامل سبب شد که بیشتر به وجه کاربردی آن توجه شود و ارگونومی صندلی تحت تاثیر آن به کلی فراموش شود. رشد علم ارگونومی خودرو سبب شد که این عنصر در صندلی‌ها به کار گرفته شود. تعریف ارگونومیک بودن صندلی‌ها در هر خودرو متفاوت است و به همین دلیل صندلی خودروها با یکدیگر تفاوت دارد.

فرم و وزن کلی صندلی خودرو

سال ۱۹۸۵ بود که طراحی اولین صندلی‌های مسابقه‌ای انجام شد که البته طراحان این بار از علم ارگونومی بی نصیب نماند و آن را در طراحی صندلی خودرو به کار بردند. هدف از طراحی این صندلی‌ها کم کردن وزن صندلی و‌ کاهش تکان‌های راننده حین مسابقه بود. صندلی‌ خودروهای مسابقه‌ای نیز طی زمان دچار تغییر شد و امروزه بیشتر از موادی مانند فیبر کربن در ساختار آن استفاده می‌شود. امروزه به راحتی می‌توان فرم صندلی‌های مسابقه‌ای را در خودروهای روزمره دید. صندلی‌ خودروهای امروزی به شکلی است که راننده و سرنشینان کمترین ارتعاش را در زمان رانندگی احساس می‌کنند و برخی ویژگی‌ها مانند حافظه صندلی، گودی کمر، گرمکن و سردکن صندلی نیز به آنها اضافه شده است.

گرمکن و سردکن صندلی خودرو

گرمکن و سردکن صندلی خودرو یکی از تکنولوژی‌های به کار رفته در صندلی خودرو محسوب می‌شود که به عنوان آپشن در دسترس است. طراحان با استفاده از انتقال دهنده هوا توانسته‌اند سیستمی تعبیه کنند که سرنشینان بتوانند دمای صندلی را تغییر دهند.

ماساژور صندلی خودرو

یکی دیگر از آپشن‌هایی که امروزه در بسیاری از خودروهای لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد، ماساژور صندلی است. طراحان با کمک یک موتور الکتریکی کوچک در زیر صندلی، جریان متناوب به شکل امواج در زیر صندلی خودرو ایجاد کرده‌اند تا راننده و سرنشینان بتواند از یک صندلی ماساژور بهره ببرند.

انواع صندلی خودرو

  • صندلی برقی یک طرف
  • صندلی برقی دو طرف
  • صندلی برقی چهار طرف
  • صندلی داینامیک

در این صندلی‌ها راننده و سرنشینان احساس خستگی نمی‌کنند چراکه صندلی به صورت خودکار و با حرکت فرمان تعادل خود را حفظ و از وارد آمدن ضربه‌های اضافی جلوگیری می‌کند همچنین قابلیت پر شدن خودکار پهلو راننده در زمان رانندگی نیز فراهم است.

دیدگاه‌ها 0

*
*

باز کردن چت
قدرت گرفته از غرفه
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟